Koncert: Bonjour Paris! - Ravel 150
2025. május 15. 19:00
A Szegedi Szimfonikus Zenekar hazánk egyik legnagyobb zenekara, szimfonikus bérletei és más hangversenyei mellett a Szegedi Nemzeti Színház zenés előadásainak is rendszeres közreműködője. Az együttes most Budapesten, a Zeneakadémián ezzel a műsorral tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt.
Az ismert Ravel és Stravinsky művek előtt elhangzó - és Budapesten először hallható - Arvo Pärt darabot az Eiffel-torony tervrajzai ihlették. A mű az Orchestre de Paris megrendelésére készült. A darab komponálására készülve a szerző Bertrand Lemoine Eiffel-toronyról szóló könyvét forgatta, és ő maga így írt a mű születéséről:
„Ott hevert az asztalomon ez a lenyűgöző könyv a torony terveinek és kiviteli rajzainak illusztrációival, teljesen magával ragadva engem. Gustave Eiffel sokszorosan inspiráló volt művészi látásmódjával is, valamint ahogy a józan racionalitást vegyítette az eleganciával. Egy zeneszerző szemszögéből nézve Eiffel tornya sok olyan tulajdonsággal rendelkezik, amelyeket egy zenedarab struktúrájához lehet hasonlítani – a szerkezeti elemek közötti kapcsolatok, az építmény átláthatósága és még sok minden más. Még az állandóság is - amely az építészet egyik fontos aspektusa - kulcseleme egy zenedarabnak. Ami a Silhouette című munkámat illeti, a darab rövid és könnyed lett, akár egy tánc, egy keringő, kissé szédítő – talán olyan, mint a szelek, amelyek megérintik ezt a hegyes kolosszust.”
A hangversenyen elhangzó Ravel zongoraverseny Paul Wittgenstein megrendelésére született, aki az első világháborúban elvesztette jobb kezét. A különleges művet ritkábban játsszák, a Szegedi Szimfonikus Zenekarhoz ezen koncerten szólistaként Kiss Péter zongoraművész, a Zeneakadémia adjunktusa csatlakozik.
A teljes programot áthatja a tánc karaktere - Ravel híres La valse-a a keringő apoteózisa; elegáns, mégis hipnotikus erejű darab, csakúgy, mint Stravinsky tavaszt köszöntő, pogány rítusokon alapul balettje, a Tavaszi áldozat. És bár Stravinsky művét az eleganciával szemben inkább a nyers erő hatja át, a két mű mégis erősen rezonál. Amellett, hogy mindkét mű a korai XX. század Párizsának lenyomatát hordozza, közösen szólnak valami zsigeri, az emberi lét legmélyét firtató és azon is túlmutató, univerzális vágyról, valamilyen világégés - vagy, ha úgy tetszik, a tél - utáni újjászületésről.
A koncerten Dubóczky Gergely vezényel, aki a 2023/24-es évad óta a zenekar művészeti vezetője.
Hozzáadom a naptáramhoz