Rendhagyó életút és kivételes életmű – beszélgetés Jean-Christophe Rufin íróval
2019. április 26. 18:00 - 19:30
Rendhagyó életút és kivételes életmű – beszélgetés Jean-Christophe Rufin íróval
Az 1952-ben született Jean-Christophe Rufin élete maga is olyan, mint egy kalandregény. Orvosi diplomájának megszerzése után sokáig neves kórházakban praktizált, miközben humanitárius mozgalmak tevékeny résztvevője is lett. Később hivatásos diplomataként, illetve egyetemi oktatóként a nemzetközi kapcsolatok bonyolult rendszerének csillogó és sötétebb oldalairól is első kézből szerzett tapasztalatokat. 1986-ban megjelent első, a segélyakciók politikai haszonszerzésre történő kiaknázását tárgyaló munkája, a Piège humanitaire már egy a világ kritikus szemlélete, újraértelmezése és alakítása irént elkötelezett szerző tollából született. Az azóta eltelt több, mint három évtized alatt Jean-Cristophe Rufin számos esszét, vitairatot, regényt, elbeszélést és útleírást jelentetett meg, miközben a világot (vagy éppen világokat) másként és máshol láttató kedve mit sem csökkent, legyen szó a hivatalosan sokáig dicsőnek tekintett múlt újrafelfedezéséről (Brazilvörös; Az Abesszín), a bizonytalan, ámde mindenképpen disztopikus jövő érzékeltetéséről (Globalia), személyes életútjával való szembenézésről (Un léopard sur le garrot), utazásairól (Immortelle Randonnée) vagy éppen az egyes emberek és szervezetek elhivatottságát saját céljaikra felhsználó kormányok bírálatáról (Piège humanitaire; Géopolitique de la faim).
A szinte tudományos igényű felkészültséget a kalandra alapozó történetvezetéssel ötvöző módszerével olvasók széles tömegeit meghódító, egyúttal a kritikusok által is nagyra tartott, 2001-ben a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat is elnyerő szerző műveit számos nyelvre, köztük magyarra is lefordították, s több korábbi írása mellett immár 2017-ben megjelent regénye (Le Tour du monde du roi Zibeline) is hamarosan elérhető lesz a magyar olvasók számára (Vad tengereken – Benyovszky gróf kalandos élete, Libri, 2019).
A Francia Intézetben megrendezésre kerülő kerekasztal-beszélgetésen a szerzőtől hallhatunk többek között a regényíráshoz vezető – talán a véltnél kevésbé kacskaringós – útjáról, az általunk ismert és az általa teremtett világok közti kapcsolatokról és ellentétekről, múlt, jelen és jövő írói értelmezési lehetőségeiről. A személyes élményként, ihletforrásként és témaként egyaránt megjelenő, az élet és az életmű szerves részét képező utazás szintén terítékre kerül.
Résztvevők: Jean-Christophe Rufin (író), Szász Géza (művelődéstörténész, egyetemi docens, SZTE) és Papp Endre (színész).
Francia és magyar nyelven, tolmácsolással.
Ingyenes.
A közönség április 27-én szombaton 14 órakor is találkozhat a szerzővel a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon: www.facebook.com/events/2126704887621589/
A Centre National du Livre és a Latitudes Könyvesbolt támogatásával.
Hozzáadom a naptáramhoz
Institut français en Hongrie, Auditorium
Fő u. 17,
1011 Budapest