FRA

Irodalom

2017-11-13 18:00 2017-11-13 19:30 Európa helyzete – francia, német és magyar perspektívából

Hozzáadom a naptáramhoz

Európa helyzete – francia, német és magyar perspektívából

2017. november 13. 18:00 - 19:30

Milyen szerepet játszik Európa a fiatalabb írógenerációk életében? Vajon beszélhetünk-e még európai egységről a Brexit és a radikális jobboldal több európai országban történt megerősödése után? Hogyan tekintenek Franciaországból és hogyan Németországból a többi európai országra? A Literarisches Colloquim által életre hívott „Allons Enfants!”projekt keretében (melyet Németország Külügyminisztériuma támogat) idén és jövőre 8 francia-német író-páros utazik el különböző európai országokba hogy saját és mások perspektívájából szemléljék a jelenlegi európai állapotokat, valamint dokumentálják élményeiket.

A Literarisches Colloquim Berlin Alice Zenitert és Matthias Nawratot kérte fel arra, hogy Budapestre utazzon és fedezze fel (újra) a várost. Élményeikről, benyomásaikról az utazás előtt, alatt és közben levél formájában cserélnek gondolatokat. Levelezésük, csak úgy, mint a többi író-párosé 2017 novemberétől a www.allons-enfants.eu blogon lesz olvasható.
Budapesten nyilvános vita keretében találkoznak a magyar esszéíróval és szerkesztővel, Mesés Péterrel, valamint az Andrássy Egyetem politológus professzoraival, Dr. Ellen Bos-szal és Dr. Zoltán Tibor Pállingerrel, hogy kéréseiket megfelelő szakértői körben vitathassák meg.

Mesés Péter
Mesés Péter 1965-ben született Budapesten. Történelem filozófia szakon végzett 1990-ben a Szegedi Egyetemen. Ezután a Német Szövetségi Köztársaságba költözött, öt évig élt Göttingenben. 1995-ben tért vissza Magyarországra. Szabadfoglalkozású szerkesztőként, lektorként, műfordítóként dolgozik, az Ex Symposion című irodalmi folyóirat szerkesztője, esszéket publikál különféle folyóiratokban. Tanárként az ELTE Szociológiai Intézetében és a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetemen oktatott. 2013 óta a magyar irodalommal német nyelven foglalkozó HuBook.de portál főszerkesztője.

Matthias Nawrat
Matthias Nawrat 1979-ben született a lengyelországi Opoleban. 10 éves korában szüleivel Németországba vándorolt, majd Bambergben telepedett le. Biológiát tanult Heidelbergben és Freiburgban, majd szabadfoglalkozású tudományos újságíróként dolgozott. 2009 és 2012 között a svájci Bielben szépírást tanult. Első regényéért („Wir zwei allein“, 2012) többek között Adelbert-von-Chamisso díjban részesült, 2014-ben kiadott regényét („Unternehmer”) pedig jelölték a Német Könyvdíjra. Legutóbb megjelent két regénye a „Die vielen Tode unseres Opas Jurek“ (2015) és a «Nowosibirsk: Tagebuch» (2017). Matthias Nawrat Berlinben él.

Alice Zeniter
Alice Zeniter Normandiában született. Párzsban az École normale supérieure-ban tanult. Tanulmányai befejeztével 2008-tól 3 évet Budapesten élt, ahol többek között az ELTE-n franciát tanított és a Schilling Árpád által vezetett Krétakörben dolgozott asszisztensként. Harmadik regénye, a „Sombre dimanche” (2013) Budapesten játszódik, melyet Kovács Veronika fordításában, „Szomorú vasárnap, avagy a semmi ágán” címmel a L’Harmattan kiadó jelentetett meg 2014-ben magyarul. Negyedik, legutolsó regénye, a „L’Art de perdre” egy algériai francia család történetét meséli el, melyet jelöltek a Prix Goncourt díjra. Alice Zeniter Párizsban él.

Helyszín: Andrássy Egyetem, Tükörterem

Nyelv: NÉMET, FRANCIA ÉS MAGYAR SZINKRONTOLMÁCSOLÁSSAL

2017-11-13 18:00 2017-11-13 19:30 Európa helyzete – francia, német és magyar perspektívából

Hozzáadom a naptáramhoz