Protekcionizmus és szabadkereskedelem : Szabadkereskedelem a világkereskedelem várható tendenciái es magyarországi hatások
2019. december 6. 10:00 - 2019. november 6. 17:00
A 2008 – 2009-es válság fordulópontot jelentett a nemzetközi kereskedelemben: miután az 1995-ben létrehozott WTO működése eredményeként a szabadkereskedelem vált normává, az említett válsággal visszatértek a protekcionista intézkedések. Az amerikai – kínai kereskedelmi háború, amely az újabb folyamatok szimbolumává vált, a kereskedelmi kapcsolatok egyre feszültebb jellegét igazolja. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti, csak nehezen haladó szabadkereskedelmi tárgyalások is ezt az új tendenciát támasztják alá. A globalizáció kontextusában, amelyben számos közgazdász a szabadkereskedelmet megkerülhetetlen és irányadó elv rangjára emelte, szembetűnő és riasztó ezen elv újbóli megkérdőjelezése. Felmerül tehát a kérdés: átmeneti jelenséggel van-e dolgunk, vagy éppen ellenkezőleg, mélyebb, tartósabb változással állunk szemben, amely hosszú időre meg fogja határozni a nemzetközi kereskedelmet.
Konferenciánk célja, hogy megismertesse az utóbbi években egyeduralkodó szabadkereskedelem kialakulásának körülményeit, és, hogy megvizsgálja a protekcionizmus elméleti gyökereit. Elméletek, tények, gazdaságpolitikák kerülnek előtérbe, segítségükkel megérthetjük a szabadkereskedelem és a protekcionizmus feltűnésének, dominanciájának, térvesztésének okait.
Konferenciánk nyitva áll a gazdaságpolitika, az eszmetörténet, a nemzetközi gazdaság, és éppen így a vállaltirányítás szakértői előtt. Ez utóbbiak munkáját sem hagyja érintetlenül a protekcionizmus és a szabadkereskedelem harcának dinamikája.
Partnereink a Budapesti Francia Intézet, a Pikádiai Jules Verne Egyetem és a Budapesti Gazdasági Egyetem.
A December 6-i konferencia programja itt elérhető.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az alábbi linken lehet:
Hozzáadom a naptáramhoz