ELMARAD !!!! - Beszólsz vagy beszállsz? Politikai szerepvállalás napjainkban
Nyitókonferencia: Cynthia Fleury
2017. február 15. 18:00
Francia nyelven magyar és angol szinkrontolmácsolással
Az előadás a budapesti, prágai és pozsonyi Francia Intézetek által közösen megrendezett "Beszólsz vagy beszállsz? - A politikai szerepvállalás napjainkban" című konferenciasorozat nyitó eseménye. A rendezvény főtámogatója a párizsi Francia Intézet.
Cynthia Fleury, filozófus, az American University of Paris és a Sciences Po politika-filozófia tanára, az Hôtel-Dieu filozófiai tanszékének vezetője. Kutatásaiban a demokrácia gyakorlatával és anomáliáival, valamint a demokratikus szabályozás eszközeivel foglalkozik. A demokrácia anomáliái (Fayard, 2005) c. művében mérleget von a francia demokrácia egészségi állapotáról és alapelveiről. Az Elfogyott a bátorság (Fayard, 2010) c. művében pedig az egyén és a közösség politikai elbátortalanodásáról ír és arról, hogy hogyan lehet fenntartani a valódi demokráciát.
Cynthia Fleury az Országos Etikai Konzultatív Bizottság tagja, a Roosevelt Kollektíva társalapítója és alelnöke, az UNESCO női filozófusokat tömörítő európai hálózatának alapító tagja, rendszeresen szerepel a médiában.
A konferenciasorozat bemutatása :
Jelenleg számos mozgalom tűzte zászlajára a demokrácia és a demokrácia alapját képező mobilizációs formák megújítását. Gondolhatunk itt a francia Nuit Debout (Éjszakai felkelés) mozgalomra, a Brexit-népszavazás és az amerikai elnökválasztás meglepő eredményére, a civil társadalomból induló vagy a megkérdőjelezésen alapuló pártok megjelenésére.
Ezen történések láttán felmerül a kérdés, hogy mi is az a politikai elköteleződés és milyen hosszú távú hatása van úgy, hogy a kifejezési módjai változnak, a politikai hatalom hagyományos formái (szavazati jog gyakorlása, párthoz való csatlakozás) elveszítették a lendületüket és egyre nagyobb az igény a spontánabb részvételi formák iránt és ezzel párhuzamosan egyre nagyobb az érdeklődés az egy konkrét ügyben való elköteleződés iránt.
A 2017-ben a Budapesti, Prágai és Pozsonyi Francia Intézetek szervezésében megvalósuló konferencia- és beszélgetéssorozat célja, hogy megvizsgálja, milyen a mai politikai elköteleződés, milyen (társadalmi, gazdasági és intézményes) jellemzők strukturálják és milyen perspektívák rajzolódnak ki a jövő generáció politikai mobilizációjának terén.
A nyitókonferencia után vitaestekre és kerekasztal-beszélgetésekre kerül sor, melyeken olyan francia, magyar cseh és/vagy szlovák felszólalók nézőpontját ismerhetjük meg, akik a politika, filozófia, szociológia vagy újságírás világát, vagy a fiatal generációt képviselik. A megvitatott témák aktuálisak mind Franciaországban, mind abban a három közép-európai országban, amelynek intézetei partnerei az eseménysorozatnak.
Az előadássorozat következő témái :
- A demokrácia alapja és a mai kor kihívásai
A kerekasztal-beszélgetés témája a társadalmi változás, a gazdaság és a politikai részvétel közötti kapcsolat. A társadalom „uberizációja” és a gazdasági rendszerek lassulása, a – liberális demokrácia hagyományos alappillérét képező – középosztály súlyának és szerepének változása: milyen következményekkel jár mindez a pártrendszerek felépítése és a politikai részvételi formák szempontjából?
- A politikai elköteleződés etikai vetülete
A második kerekasztal-beszélgetés témája a közéleti etika lesz. Az előadók szót ejtenek majd a „hatalom” és a „politika” közötti kapcsolatot meghatározó szabályokról és az ezen szabályok felett őrködő intézményekről. Szó lesz többek között az alábbiakról: a politikai vezetők megválaszthatósága, a közélet átláthatósága, pártszerveződés és pártfinanszírozás, médiaszabályozás.
- Milyen szerepet játszik majd a fiatal generáció a politikában?
A fiatal generációk aktuális kérdésekre adott válasza témánként és országonként változik. Van, hogy hallatják a hangjukat és van, hogy közönyt tanúsítanak. Miért aggódnak és mire vágynak? Szerintük hol van a helyük a politikai közösségben? A politikai színtér megnyílhat a nők és a kisebbségek előtt is?
Hozzáadom a naptáramhoz
Institut français en Hongrie, Auditorium
Fő u. 17,
1011 Budapest