Kerekasztal - Karizma és demokrácia
A politikai vezetők szerepe napjaink társadalmában
2016. december 1. 18:00 - 20:00
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői:
Jean-Claude Monod filozófus (CNRS & Ecole Normale Supérieure) és
Körösényi András, az MTA TK PTI osztályvezetője és tudományos tanácsadója
Inotai Edit, a Center for Euro-Atlantic Integration and Democracy kutatója, a Népszabadság külpolitikai rovatvezetője (2010-2014),
Moderátor: Bénédicte Williams (Budapesti Francia Intézet)
Az utóbbi időben a világ több demokráciájában is tanúi lehettünk, hogy a „vezér” figurája egyre inkább előtérbe kerül – akár katonai értelemben véve, ld. Donald Trump harcias és nacionalista hangvételű retorikájának eredményességét –, nem hiábavaló hát közösen elgondolkodnunk azon, mit árul el a társadalomról ez a fajta „vonzódás” a politika karizmatikus szereplőihez. Mit várunk (el) valójában a vezértől egy demokratikus felépítésű politikai közösségben? És a hatalom ilyen felfogása mennyiben összeegyeztethető a képviseleti demokrácia fogalmával és gyakorlatával?
Meghívott vendégeink felvázolják a karizma elméleti és gyakorlati megjelenéseit francia és magyar vonatkozásban egyaránt. Jean-Claude Monod filozófus, a „Mi a vezér szerepe a demokráciában? Politika és karizma” című könyv szerzője elsősorban elméleti támpontokat ad: az egyházi gondolkodásból Max Weber által átvett és a politikai „hadszíntéren” előszeretettel használt fogalom elemzésén keresztül elsősorban azt a kérdést veti fel, van-e, lehet-e létjogosultsága „demokratikus karizmáról” beszélni, amely azáltal tűnhet működőképesnek, hogy a vezér alakjának bizonyos fokú miszticizálása képes ellensúlyozni a jelenkori technokrata hatalom személytelenségét. Körösényi András, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének osztályvezetője a fejlődési irányokat, ezen belül is a „vezérdemokrácia” kialakulását mutatja be. A téma magyar szakértőjeként azt taglalja, hol fordul a visszájára a részvételi demokrácia ideálja, és áll a közvélemény a politika vezér alakja mellé.
A politikusi karizma kapcsán természetesen azt sem hagyhatjuk ki a számításból, milyen szerepet játszik a média egy ilyen imázs kialakulásában és fenntartásában, ugyanakkor a karizmatikus megjelenés összetevőit is érdemes megvizsgálnunk. Férfias adottság-e a karizma? Szükségszerű-e, hogy egy karizmatikus vezér harcias legyen?
Magyar és francia nyelven, szinkrontolmácsolással
Együttműködő partnerünk: MTA TK PTI. Támogató: Institut Français, Párizs.
További információ: b.williams@inst-france.hu
Hozzáadom a naptáramhoz
Institut français en Hongrie, Auditorium
Fő u. 17,
1011 Budapest